به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

تاریخچه هنرستان

تأسیس" هنرستان هنرهای زیبای پسران و دختران" در سال 1332 از مهمترین تحولات فرهنگی ایران در این برهه است 

به گزارش ابراهیم صفائی  (( این هنرستان در آغاز با یک کلاس و بطور مختلط در کنار اداره کل هنر های زیبا از اول سال تحصیلی 1332 شمسی  شروع به کار کرد و کفالت آن را شمس الدین بهبهانی عهده دار گردید .

در سال  1333هنرستان تفکیک گردید و هنرستان هنرهای زیبای دختران و پسران هر یک در ساختمان جداگانه مستقر شد . ) ) 17به گزارش مجله هنر و مردم در اردیبهشت 1342 ((در منتهی الیه شمال شرقی کوی تنکابن ، نرسیده به پیچ شمیران .... خانه ای وجود دارد که بر سر در آن تابلویی که عنوان " هنرستان هنرهای زیبای پسران " روی آن نوشته شده توجه هر عابری را بخود جلب می کند ... این هنرستان در سال 1332 تأسیس شده و دارای حیاط وسیعی است و ساختمان آن کمی به سبک قدیم ساخته شده و درختهای زیادی در محوطه آن دیده میشود . در فاصله های 8/15 تا 11/45 صبح و 2تا5 بعد از ظهر هر روز عده ای از جوانان 16تا 19 ساله وطن ما در حالیکه هر یک وسایل کار عملی و کتابهای آموزشی در دست دارند به این هنرستان می آیند و تعلیم می بینند . به این عده از جوانها هنر جو می گویند . زیرا در آنجا علاوه بر دروس علمی ، رشته های هنرهای تزئینی ، نقاشی ، و پیکر سازی را هم عملاً فرا میگیرند . در آخر هر سال ( سال تحصیلی ) آثار هنری هنرجویان هنرستان هنرهای زیبای پسران به منظور معرفی و تشویق و نشان دادن چگونگی پیشرفت سطح هنر آنها نسبت به سالهای قبل به معرض نمایش گذارده می شود . آموزش نقاشی ، مجسمه سازی ، هنر های ملی و همچنین مواد دروس نظری صبح ها و عصرها زیر نظر استادان ورزیده ومبرز ودبیران شایسته انجام می گیرد .داوطلبان تحصیل در این هنرستان با در دست داشتن گواهی نامه قبولی سیکل اول متوسطه ، پس از گذراندن مسابقه ورودی که در ابتدای هر سال تحصیلی صورت می گیرد میتوانند در آن به تحصیل اشتغال ورزند و پس از 3 سال تحصیلی و موفقیت کامل در هر یک از امتحانات عملی ودروس نظری ، به دریافت دیپلم کامل متوسطه فنی نایل خواهند شد . هنرستان هنرهای زیبای پسران دولتی و مجانی است و کلیه وسایل کارهای هنری به رایگان در اختیار هنرجویان نهاده می شود ... در سال اول تحصیلی در هنرستان بیشتر کارها طراحی سیاه وسفید است و در سالهای دوم و سوم تمام کارها رنگی خواهد بود . روی هر یک از برنامه های عملی مدت 2 الی 4 روز که البته بستگی به تناسب موضوع انتخابی دارد کار می کنند و در آخر هر هفته کارهای تمام شده به وسیله هیأتی از استادان مورد بررسی و قضاوت قرار می گیرد و هر یک از آنها با مقیاس های متوسط ، خوب و بسیار خوب از دیگری مشخص می شود . ارتقاء هر هنرجو از کلاسی به کلاس دیگر طبق آئین نامه هنرستان ، به پذیرفته شدن تعدادی از کارها ی هفتگی و قبولی در آزمایشهای مواد دروس نظری در پایان هر سال تحصیلی ارتباط دارد . هنرجویان هنرستان ظرف 3 سال علاوه بر آموختن نقاشی ، مجسمه سازی و هنرهای ملی به تمام آثار و علائم و نقوشی که از خصوصیات هنرهای ایرانی از دوران باستان تا کنون است آشنا می شود و با اجرای برنا مه های طراحی مستند تخیلی ، هر نوع طراحی از اقسام گیاهان و حیوانات و رنگ آمیزی آنها را می آموزد

دروس نظری هنرستان عبارت از علم مناظر و مرایا ، تشریح هنری ، تاریخ هنر ، زبان خارجه ( انگلیسی ، فرانسه ). زیبائی شناسی ، ادبیات فارسی و فولکلور و روانشناسی می باشد .))

هنرستان هنرهای زیبای دختران نیز در مهر ماه 1332 تأسیس شد . شرط ورود دارا بودن کارنامه دوره اول متوسطه و سن بین 14 الی 23 سال بود . قبل از ورود از داوطلبان امتحان ورودی به عمل می آمد و در صورتی که از عهده امتحان به خوبی بر می آمدند می توانستند در هنرستان به تحصیل بپردازند . تا چند سال نخست ، چون کلاسهای آن ظرفیت 15 تا 20 نفر هنرجو بیشتر نداشت ، ناچار از میان داوطلبان ، عده معدود ی انتخاب می شد . 3 رشته نقاشی ، مجسمه سازی و هنرهای تزئینی در هنرستان امکان انتخاب داشت و پس از 3 سال ، هنرجو به اخذ دیپلم نائل می شد . شیوه ساعات هنرستان دختران نیز از 8/30 تا 11/30 دروس عملی و از 2/30 تا 4 بعد از ظهر دروس نظری بود . دروس مجسمه سازی ، مینیاتور ، تذهیب ، نقشه قالی ، نقشه کاشی ، قالی بافی ، حکاکی ، ادبیات فارسی ، زبان خارجه ، تشریح هنری ، مناظر و مرایا ، روان شناسی ، زیبایی شناسی ، و تاریخ هنر آموزش داده می شد . هنر جویان ضمن تحصیل شهریه نمی پرداختند بلکه 10 درصد از آنان ماهی یک هزار تا یک هزارو پانصد ریال به عنوان خرج تحصیل از سالهای ابتدائی تأسیس دریافت می کردند .

کسانی که دوره 3 ساله هنرستان را با موفقیت کامل به پایان می رساندندو در رشته نقاشی یا مجسمه سازی و یا هنرهای تزئینی مقام اول را به دست می آوردند ، برای ادامه تحصیل به یکی از کشورهای ژاپن ، هندوستان ، ایتالیا یا فرانسه اعزام می شدند . این قانون در سال تحصیلی 40-1339 به سبب گشایش دانشکده عالی هنرهای تزئینی از بین رفت چرا که فارغ التحصیلان هنرستان هنرهای زیبا  می توانستند در دانشکده مذکور به تکمیل معلومات خود همت گمارند .

 

جهت رویت و استفاده بهتر از سایت، از مرورگر فایرفاکس استفاده نمایید.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد